27 kwietnia 2024 /sobota/ godz. 18.00 - NOC TAŃCA 2024 w ŚTI

Bilety w cenie: 10 zł (na całą imprezę)

przycisk online 

Międzynarodowy Dzień Tańca to święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami Unesco.

Śląski Teatr Impresaryjny nawiązując do tegorocznego święta zaplanował w sobotę, 27 kwietnia swoistą „Noc Tańca”. O tym, że Ruda Śląska jest bardzo „roztańczonym” miastem, nie trzeba nikogo przekonywać. W samym tylko Śląskim Teatrze Impresaryjnym działa 5 grup tanecznych, w których trenują zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i seniorzy – szlifując swój warsztat w tańcu musicalowym, flamenco, tańcu w kręgu dla seniorów, tańcu z elementami fitness w folkowym stylu oraz tańcu dla dzieci i młodzieży.

„Noc Tańca w ŚTI” to widowisko taneczne, w programie którego znalazły się prezentacje poniższych wykonawców:

Godz. 18.00:
- Zespół taneczny SOUL - pod kierunkiem Moniki Dzwonnik (Starochorzowski Dom Kultury)
- Klub Master Kid pod kierunkiem Magdaleny Truszczyńskiej
- Śląska Scena Młodych pod kierunkiem Bartosza Banasika
- McGahan Lees Poland (taniec irlandzki) - pod kierunkiem Kamili Czajkowskiej i Łukasza Materny

Godz. 19.30:
- Mażoretki Pantery pod kierunkiem Grażyny Pilachowicz (Centrum Kultury Victoria w Gliwicach)
- Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach
- Szkoła Tańca MOVI z Chorzowa - Zespół Graffiti Cheerleaders
- Szkoła Tańca MOVI z Chorzowa - Formacja Latino
- Tiri Tiri Tany pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz (ŚTI)
- Flamenco Inspired pod kierunkiem Anity Sułkowskiej (ŚTI)
- Slavica Dance pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz (ŚTI)
- Zespół taneczny Lejdis+ 
pod kierownictwem Darii Kołodziej (Siemianowickie Centrum Kultury)
- Grupa High Heels - pod kierunkiem Anzheliki Khoroshevskiej (Xtreme Fitness Bytom)
- Klasyczny taniec indyjski Odissi - Zofia Lichota

Przewodnikiem tegorocznej „Nocy tańca” będzie Nina Siwy.

ZAPRASZAMY!

Uwaga! Program Nocy Tańca oraz godziny rozpoczęcia poszczególnych części imprezy mogą ulec zmianie.

= = = = = = = = = = = = = = = 

WYKONAWCY:  

- - - - - - - - - - 
Zespół Taneczny Soul działa przy Starochorzowskim Domu Kultury. Prowadzony jest przez Monikę Dwornik. Zespół Taneczny SOUL na co dzień pracuje w Starochorzowskim Domu Kultury i zajmuje się tworzeniem choreografii i spektakli tanecznych opartych na technice tańca współczesnego. Na swoim koncie posiada trzy spektakle i wiele nagród, które zdobył podczas konkursów miejskich i ogólnopolskich.

Podczas „Nocy Tańca” Zespół Taneczny Soul zaprezentuje dwie choreografie: "Ty mnie ukołysz, snem muzykalnym zasyp" oraz "Twoje ciało jest gibkie" - fragment ze spektaklu BODY, którego premiera odbyła się 28 listopada 2023r.

"BODY to opowieść o ciele, o jego pięknie, nieograniczonych możliwościach i potencjale. To również podróż przez lęki, obawy i bariery, tworzące się w ludzkich głowach, związane z akceptacją własnego ciała. Spektakl porusza także kwestię kanonów piękna i roli jaką ciało odgrywa we współczesnym świecie. BODY to spektakl o mnie, o Tobie i o każdym człowieku, ukazany językiem tańca współczesnego przez Zespół Taneczny SOUL".

Choreografia: Monika Dzwonnik

- - - - - - - - - - 
Klub Master Kid działający w Rudzie Śląskiej łączy dzieci wokół sportu, tańca oraz języków obcych. Podczas „Nocy Tańca” zaprezentuje akrobatyczne choreografie do muzyki.

- - - - - - - - -
Śląska Scena Młodych – stowarzyszenie prowadzące zajęcia musicalowe dla dzieci i młodzieży z Województwa Śląskiego, na których młodzi adepci szkolą umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne. Co roku Śląska Scena Młodych realizuje nowy, pełnowymiarowy spektakl, który z powodzeniem prezentuje w licznych ośrodkach kultury. Śląską Scenę Młodych prowadzi Bartosz Banasik. 

Podczas „Nocy Tańca” w ich wykonaniu zobaczymy fragmenty spektaklu „Mały Książę”.  

- - - - - - - - - -
McGahan Lees Poland - taniec irlandzki - polska filia jednej z najbardziej prestiżowych szkół tańca irlandzkiego, którą prowadzą:

Kamila Czajkowska - Tańcem irlandzkim zajmuje się i pasjonuje od 18 lat. Finalistka Mistrzostw Europy z 2022r. Zdobyła grupowe Mistrzostwa Świata DWC w kategorii taniec narodowy. Absolwentka studiów pedagogicznych uwielbiająca dzielić się swoją pasją z innymi.

Łukasz Matera - Mistrz Europy z 2010 roku, wielokrotny ich medalista, dwukrotny finalista Mistrzostw Świata i finalista takich prestiżowych zawodów jak All Irelands, All Scotlands, Great Britains. Pierwszy polak, który awansował do finałów Mistrzostw Świata. Z wykształcenia pedagog.

- - - - - - - -
Mażoretki Pantery działają przy Centrum Kultury Victoria w Gliwicach pod kierunkiem Grażyny Pilichowicz. To 18 osobowa grupa dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat, która ma w programie układy sceniczne z pomponami i pałeczkami, przemarsze paradne z orkiestrą, a także układy solowe i w duecie. Mażoretki występują w całym kraju oraz poza jego granicami. Zespół, solistka i duet to medalistki Mistrzostw Polski Mażoretek i Cheerleaderek, a także Mistrzostw Europy. Wysokie umiejętności w połączeniu ze wspaniałymi strojami sprawiają, iż występy gliwickich mażoretek zawsze pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie. 

- - - - - - - - - -
Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach jest publiczną szkołą artystyczną, prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To miejsce, w którym spełniają się artystyczne marzenia. Podczas sześciu semestrów edukacji, słuchacze nie tylko uczą się i rozwijają, ale mają wiele okazji, by uczestniczyć w profesjonalnych realizacjach. Od roku 1983 studium ukończyło kilkuset absolwentów, z których większość możemy oglądać i słuchać na polskich i zagranicznych scenach muzycznych.

- - - - - - - - -
Szkoła Tańca MOVI z Chorzowa - to miejsce pełne TAŃCA i RUCHU stworzone z myślą o wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją taneczną przygodę, a także zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie.

- - - - - - - - -
Tiri Tiri Tany - ogólnorozwojowe zajęcia taneczne ukierunkowane w szczególności dla seniorów pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz realizowane przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

- - - - - - - - -
Flamenco Inspired – zajęcia taneczne skierowane dla szerokiego odbiorcy, z uwagi na fakt, iż flamenco jest przykładem kultury, w której zarówno młodość, jak i dojrzałość są wartością. Zajęcia inspirowane tańcem flamenco odbywają się pod kierunkiem Anity Sułkowskiej w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

- - - - - - - - -
Slavica Dance, czyli fitness w folkowym stylu pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz. Zajęcia prowadzone są w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

- - - - - - - - -
Zespół taneczny Lejdis+ pod kierunkiem Darii Kołodziej działa przy Siemianowickim Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich. Zespół ma charakter ogólnorozwojowy, a prowadzone zajęcia pozwalają utrzymać sprawność ciała oraz dobrą pamięć. Każda nowa choreografia to możliwość poznania różnorodnych stylów tanecznych oraz świetna zabawa. Panie, choć są grupą początkującą, mają już na swoim koncie kilka pokazów. Wszystkie są pasjonatkami sztuki, a w szczególności tańca, i zgodnie twierdzą, że życie zaczyna się po 60-tce.

- - - - - - - -
Grupa High Heels pod kierunkiem Anzheliki Khoroshevskiej, mistrzyni Ukrainy w tańcach latynoamerykańskich, działa przy Xtreme Fitness Bytom. Kobieca grupa wykonuje różne choreografie, których wspólnym elementem są wysokie obcasy. Istnieje od kilku miesięcy, a jej występ na Nocy Tańca w ŚTI będzie scenicznym debiutem.

- - - - - - -
Klasyczny taniec indyjski Odissi - Zofia Lichota

Kierunek jej zainteresowań od zawsze był ściśle związany z tańcem. Od dzieciństwa tańczyła taniec współczesny. W 2010 roku przyjechała do Indii, by wziąć udział w wyjątkowym projekcie „Na tropie tańca” organizowanym przez grupę taneczną TAAL. Podczas miesięcznej podróży miała okazję nauczyć się podstawowych kroków indyjskich tańców klasycznych od znanych guru i tancerzy (Pallavi Krishnan – Mohiniyattam, Vyjayanthi Kashi – Kuchipudi, Paulomi Basu – Kathak, Pompi Paul – Odissi). To był czas, kiedy zdała sobie sprawę, że chciałaby przyjechać do Indii i uczyć się indyjskiego tańca klasycznego w tradycji guru shishya parampara. Najpierw zaczęła szukać nauczyciela w Europie. Dołączyła do zajęć tanecznych Kuchipudi pod okiem Arunimy Kumar w Londynie.

Występowała w wielu projektach tanecznych Kuchipudi w Londynie, jak na przykład „Poetry in Motion – dramat taneczny „Kanupriya” prezentowany w Keats House. Te doświadczenia zmotywowały ją do ubiegania się o stypendium w ramach programu ICCR na naukę indyjskiego tańca klasycznego w Indiach. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium ICCR dla studentów zagranicznych, umożliwiające kontynuację edukacji tańca Odissi w Utsav – Odissi Dance Academy w Delhi. Pod koniec sierpnia 2013 roku przyjechała do Indii i zaczęła uczyć się pełnego wdzięku tańca Odissi od znanej guru Padmashree Ranjany Gauhar.

Ma na swoim koncie liczne występy w całych Indiach na prestiżowych festiwalach tanecznych takich jak Khajuraho Dance Festival czy Odissi International Dance Festival. Tańczyła w New Delhi, Bombaju, Kalkucie, Allahabadzie, Goa i wielu innych miejscach. Na początku tego roku wykonała swój solowy program w Delhi, stając się tym samym certyfikowana, profesjonalną tancerką tańca Odissi.

ZAPRASZAMY!