Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej wkracza w Nowy Rok 2024. Za nami pierwsze sześć miesięcy ŚTI. Jakie były? Na pewno pełne pytań, ale i nadziei, że nowa instytucja spełni oczekiwania widzów.

W nowym repertuarze ŚTI nie zabrakło nowości, a takimi bez wątpienia są dwa nowe cykle teatralne, które ruszyły jesienią 2023 roku. Pierwszy z nich to SCENA MISTRZÓW, w ramach której gościliśmy na scenie przy ul. Niedurnego 69 artystów wybitnych, niebanalnych, którzy od lat znani są i podziwiani na polskiej scenie teatralnej. "Scenę Mistrzów" ŚTI zainaugurowały Panie - Joanna Szczepkowska, Ewa Błaszczyk i Sonia Bohosiewicz, które mistrzowsko pokazały trzy interesujące kreacje teatralne, pełne wzruszeń, ale i humoru. Dla młodej widowni ŚTI przygotował DZIECIĘCY FESTIWAL TEATRALNY, który jesienią pokazał naszym młodym widzom klasykę polskiego teatru dla dzieci - spektakle "Calineczkę", "Czerwonego Kapturka", "Beboki" i "W dolinie Muminków". Planowana jest kontynuacja obu projektów w latach kolejnych.

Nie zabrakło także jesiennej premiery w ramach Inauguracji Rudzkiej Jesieni Kulturalnej. Tym razem była to propozycja familijna - dla młodszych i starszych, zatytułowana"Mało Szcziga z Karmańskiego", wg tekstu i w reżyserii Zbigniewa Stryja. Dzieci, młodzież oraz Seniorzy wzięli także udział w projekcie zatytułowanym "Teatr w Rudzie - Kompleksowy program edukacji teatralnej" , w ramach którego uczestniczyli w warsztatach z zakresu teatru, tańca, scenografii pod okiem specjalistów, a finałem tych działań była premiera spektaklu "Historia jednego przedmiotu" z ich udziałem.

Wspomniane projekty zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, które udało się pozyskać w 2023 roku.

Miłośnicy muzyki w minionym, pierwszym półroczu działalności ŚTI mieli także okazję wybrać się na koncert swoich ulubionych artystów jak grupa Gang Olsena, Universe czy Orkiestra Dęta KWK Pokój. Gościliśmy na naszej scenie także piosenkę poetycką, stand-up'era Mateusza Sochę oraz Spotkania Górskie "Lawiny". Natomiast 11 listopada na scenie ŚTI Grzegorz Poloczek już po raz 27. wręczył statuetki "Hanysa", jedne z najważniejszych nagród w naszym regionie.

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty, kontynuując działalność swojego poprzednika - Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty, nie zapomina także o wydarzeniach, które już od lat cieszą, uczą i bawią rudzką publiczność. Widzowie nadal mogą miło spędzić czas, wybierając się na nasze własne spektakle z cyklu "Po naszymu, czyli po śląsku" - jak "Gita story", Szeryf z Fryn city" czy "Heksy z Hołdy". Popularne cykle edukacyjne "Maluchy w krainie dźwięku", "Dzieciak w Filharmonii" oraz "Filharmonia Seniora" wciąż uczą, że muzyka jest dla każdego, a instrumenty muzyczne potrafią odkryć wiele tajemnic. Dla osób ciekawych świata czeka "Akademia kultur i religii świata". Mieszkańcy Rudy Śląskiej wciąż chętnie rozwijają także swoje pasje, uczestnicząc w zajęciach grup twórczych ŚTI - teatralnych, muzycznych, plastycznych i hobbystycznych.

Jaki będzie rok 2024 w ŚTI? Na pewno ciekawy, różnorodny, dla młodszych i starszych, czyli dla każdego. "Jedno miejsce, wiele wrażeń" - to nie tylko hasło reklamowe, ale i kierunek, w jakim podąża nasza instytucja. Mamy nadzieję, że będą Państwo naszymi gośćmi. Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w ŚTI!